Çocuklarda Soğuk Algınlığına Ne İyi Gelir ?

Gözümüz gibi üstüne titrediğimiz çocuklarımız kış ayı gelince hastalıktan kurtulamıyor. Gerek yetişkinlerden gerek okullarda arkadaşlarından alınan mikroplar çok ciddi soğuk algınlıklarına kadar gidiyor. Peki ne yapmalı? Bu konuda kesin bir çözüm olmamakla birlikte yapılacak en uygun şey soğuk algınlığını aza indirgemek için çocuğunuzun bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek. Çocuğunuz çok hastalanıyor diye üzülmeyen bu durum aynı zamanda çocuğunuz da doğal bir aşı görevi görüyor ve bağışıklık kazanıyor. Ama yine de bu sıkıntılı süreci atlatmak ve rahat geçirebilmek için birkaç önerimiz var. Kışın çocuklarınıza mevsim meyvelerinden en az birini günlük olarak verin. Portakal , mandalina ,kivi ve maydanoz c vitamini açısından zengindir. Meyve sevmeyen çocuklara sıkılarak da verilebilir.  Sebze çorbaları da yine soğuk algınlığını önlemek açısından çocuğu bıktırmayacak şekilde tüketilebilir. Çorbayı akşam yemekleri dışında sabahları içirmekte yine çok faydalı olacaktır. Bunlar soğuk algınlığını engellemek için birkaç tavsiye idi. Gelelim artık çok geç çoktan hasta oldu bile değiniz noktaya.  Soğuk algınlığında en çok rahatsız eden durumlar dan biri öksürüktür. Öyle ki genelde gece daha sıklaşır ve çocuğa uykusunda da ciddi rahatsızlık verir. Öksürük için bal, limon  karışımı ılık çay iyi gelir.

çocuklarda soğuk algınlığına ne iyi gelir

çocuklarda soğuk algınlığına ne iyi gelir

 

Gün içinde de birkaç kez verilebilir.  Ayak altına , sırta ve güyüse konulacak sıcak su da yine öksürüğü kesen seçenekler arasındadır. Çocuğunuz çok küçük değil ise tadı biraz acıdır ama zencefil , limon  ve bal karışımı da soğuk alğınlığına ve gribal enfeksiyonlara iyi gelir. Bütün bu seçenekleri uygularken çocuk mutlaka dinlenmelidir. Gün içinde dinlenen ve uyuyan çocuklar bu sıkıntılı süreci daha hızlı atlatacaktır. Bunlar evde yapabileceğiniz bazı pratik bilgiler . Çok ağır gribal durumlarda bunlar yeterli olmayacak ve çocuğunuzu mutlaka bir hekime göstermeniz gerekecektir.

Benzer Yazılar

Arkadaşınla Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>