Deprem Anında Neler Yapılmalı?

Deprem sırasında yapılması şart olan eylemler vardır. Fakat bunlardan bir çoğu yanlış olarak bilinir.

Deprem Anında Neler Yapılmamalı?

Mesela çoğu insan deprem sırasında masanın altına girmeyi kapı altında beklemeyi doğru olarak bilir halbuki bu tamamen yanlıştır. Öncelikle deprem sırasında elinize hemen gelebilcek bir yere yada yerlere deprem çantasını hazırlamalısınız.

Deprem Çantasında Neler Olmalı

Bu çanda içine kuru yiyecekler (uzun ömürlü), su, ilk yardım ekipmanı, DÜDÜK, fener, sıcak tutabilecek yer kaplamayan ince bir örtü, değerli belgeleriniz kopyası (tapu, sigorta poliçesi vs), radyo, pil yerleştirilmelidir. Bunun dışında Ailece mutlaka bir deprem planınız olmalıdır. Deprem esnasında ailenin tüm üyeleri aynı yerde olamaybilriler. Telefonlarla iletişim kurmak ise çok zor olabilir (allah korusun enkaz altında). Dolayısıyle bir buluşma noktası belirlemelisiniz. Bu buluşma noktası açık bir alan olmalıdır yakınlardaki bir park olabilir mesela.  Evden çıkış planınızı ise mutlaka tatbikat ile prova etmelisiniz. Çoğunuz için bu zahmet verici, gülünç, komik, eğlenceli, gereksiz olabilir. Hatta bir çok insan bu tatbikatlara “Evel Allah çıkarız bi şekilde abicim en olması camdan atlarız” gibi saçma bi şekilde yaklaşmaktadır. Ancak ne komiktir ki deprem sırasında camdan atlayarak intihar eden bir çok insan vardır. Oyuzden üşenmeyin bu tatbikatları mutlaka yapın.  Deprem esnasında eşyaların üzerinize düşmemesi için sabitme olayını sakın es geçmeyin. Artık en bilindik yapı marketlerde sadece bu işler için bölümler var. Evinizde dolaplara kapaklara çekmecelere uygun sabitleme aparatlarını alın ve bunlarda eşyalarınızı sabitleyin. Bu sadece sizin canınızı kurtarmakla kalmayacak, ölmeyecekseniz bile eşyalarınıza gelebilecek maddi hasarı engelleyecektir. Gelelim deprem esnasında yapılacaklara. MASA ALTINA YATAK ALTINA GİRMEYİN. Deprem esnasında kapalı bir alan içersindeyseniz mutlaka uygulamanız gereken ÇÖK KAPAN TUTUN eylemini gerçekleştirmelisiniz. Açık değil mi nasıl yapılacağı :)

Deprem Anında Neler Yapılmalı?

Masa, Çamaşır makinesi, Yatak gibi tavanın düşme hızını yavaşlatacak olan sert dayanıklı eşyaların yanına dizler yere gelencek şekilde çöküp kafayı dizlere değdirerek tek kol ile kafa korunacak şekilde diğer elinizle de yanında bulunduğunuz eşyaya tutunun. Bu hareketiniz size üzeerinize düşecek tavan yer ve sizin aranıda hareket edebileceğiniz ve nefes alabilceğiniz bir hayat üçgeni oluşturacaktır. Bunun dışında sağa sola yalpalanarak zarar görebilrsiniz yürürken sırtınızı bir duvara verip yan yan hareket etmeye çalışın. Merdivenleri sakın kullanmayın bir binada ilk çöken kısım her zaman merdivenlerdir malesef.

Araba kullanıyorsanız hemek durup arabanızın yanında gene ÇOK KAPAN TUTUN yapın. Çünkü arabanız sizi korumaz hapseder. Dışına çıkıp yanına çökerseniz de hayatınızı kurtarır. Daha ayrıntılı bilgi için Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstititüsü içerinsdeki AHEBi arayabilrsiniz.

Benzer Yazılar

Arkadaşınla Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>