Kan Değerleri Ne Anlama Geliyor?

İnsan vücudunun olmazsa olmazıdır kan. Hayat kaynağı olan kanın insan vücudun da yeterli olmaması durumunda ortaya çıkan sıkıntılar vardır ki böyle bir sıkıntı olup olmadığını anlamak için kan değerlerine bakılır.Öyle ki genel de tıp uygulamalrının çoğunda doktorlar hastalardan genelde kan tahlili isterler.Kan tahlilleri ve kan sayımları hekime yardımcı olan ve ucuz bir testir.Kan değerleri ile yapılan testin sonucunda doktorlar teşhis koymazlar sadece doktorun tanı koymasını kolaylaştıran seçeneklerden biridir.Kanın vücudumuzdaki önemini ayrıca belirmiştik.Şimdi kanise kan değerlerini ve önemini elimizden geldiğince açıklamaya çalışalım.Vücudumuda oksijen taşıyan kırmızı kan hücreleri yani eritrositler ile hastalıklarakarşı korunmamızı sağlayan beyaz kan hücreleri diğer adı ile lökositler sayılmakta ve büyüklükleri incelenmektedir.Kırmızı kan hücrelerinde hemoglobin proteinleri bulunmaktadır.Oksijeni taşıyan protein ise hemoglobindir.Kan değerlerindeki hemoglobin miktarı düşerse oksijen taşınamaz.Tam kan sayımında alınan değerler ise şu şekildedir.

 

Kan Değerleri Ne Anlama Geliyor?

 

  • HGB:HEMOGLOBİN ( HB ):Kandaki hemoglobin miktarını gösterir.Anemi ,kan kaybı ve polistemi gibi durumların değerlendirilebilmesinde istenmektedir.
  • RBC:RED BLOOD CELLS ( Kırmızı kan hücrelerinin eritrosit sayısı ):Oksijen taşıyan hücredir.Bazı ilaçlar eritrosit sayısını azaltabilir.Kemik iliği rahatsızlıklarında ve diğer kan hastalıklarında önemli bir veri kaynağıdır.
  • HCT-HEMATOKRİT:Kandaki hemoglobin ve eritrosit miktarını gösterir. Daha açık anlatmak gerekirse kanın şekilli elemanlarının tüm kana olan oranıdır.
  • TRİGLİSERİT:Gliserol ve üç yağ asidinden oluşan bir esterdir.Bitkisel ve hayvansal yağların ana bileşenidir.
  • MVC:Kan sayımında önemli olan bulgulardan biridir.Özellikle hamilelik döneminde annenin kırmızı kan hücreleri hakkında genel ve uyarıcı bilgiler verir.MVC kırmızı kan hücrelerinin çapı anlamında olan bir veridir.Talasemi hastalıklarında MVC oranı düşük çıkar.

 

Yukarıda verdiğimiz örnekler tamm kan sayımı için istenen verilerden bazılarıdır.Kan sayımın da çıkan eksik değerler ise bazı hastalıklara neden olmaktadır.Örneğin anemi bu rahatsızlıklardan biridir.

Benzer Yazılar

Arkadaşınla Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>