Muhabbet Kuşları Nasıl Çiftleştirilir? Muhabbet Kuşlarının Cinsiyetleri Nasıl Anlaşılır?

muhabbet kuşları nasıl çiftleştirilirMuhabbet kuşlarının çiftleştirilmesinde bazı önemli detaylar vardır. Öncelikle dişi ve erkek muhabbet kuşunun içinde bulunduğu kafes mutlak suretle geniş ve büyük bir kafes olmalıdır. Dar ve küçük bir kafes kuşların çiftleşmesi konusunda bazı sıkıntılar yaratabilmektedir. Geniş bir kafes sağlandıktan sonra, bu kafese monte edilebilen içi karanlık bir yuvalık temin edilmeli ve içerisine bir miktar kum koyulmalıdır. Bu kumun koyulmasındaki sebep ise muhabbet kuşu yumurtladıktan sonra içerde bulunan yumurtaların birbirlerine çarpıp çatlamasını önlemektir. Muhabbet Kuşlarının rahat çiftleşmesi isteniyorsa gürültülü ortamlardan ve rahatsız edici bakışlardan uzak tutulmaları gerekmektedir. Bu şartlar sağlandıktan sonra sağlıklı bir çiftleşme sağlanabilmektedir. Çiftleşme sonucu muhabbet kuşları yaklaşık 5 adet yumurta bırakırlar ve kuluçka süresi 21 gündür. Muhabbet kuşunun yumurtlamadan önce mineral ve kalsiyum ihtiyaçlarını gidermek adına kafes içerisine gaga taşı koyulmasında fayda olacaktır.

Muhabbet Kuşlarının Cinsiyetleri Nasıl Anlaşılır?

Muhabbet kuşlarının cinsiyetini tespit etmek oldukça kolaydır. Kuşun doğumundan yaklaşık 3 ay sonra burun deliklerinin etrafındaki renk belirginleşmeye başlar. Cinsiyetler bu renklere bakılarak anlaşılır. Dişi muhabbet kuşlarının burunları kahverengi veya pembeye dönük, erkek muhabbet kuşlarının burunları ise mavidir.

Her hayvanda olduğu gibi dişi ya da erkek farketmeksizin muhabbet kuşlarının bakımı da sorumluluk istemektedir. Dolayısı ile ilgisizlik hayvanlara ciddi zararlar verebilir. Bunu aklımızdan çıkarmamamız gerekir.

Benzer Yazılar

Arkadaşınla Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>