Muhabbet Kuşları Ne kadar Yaşar ?

Özenle ve sevgiyle bakılan muhabbet kuşları, 15 yaşına kadar yaşayabilmektedirler. Hastalanacakları ve stres altında olacakları ortamlardan sürekli olarak uzak tutulurlarsa ömürleri 15 yıldan da fazla olabilmektedir. Ömürlerini uzatmak için ekstra şeyler yapmaya gerek yoktur. Çünkü muhabbet kuşları, insanların sağlıklı olarak yaşamlarını sürdürebildikleri her ortamda huzur içinde ve hasta olmadan yaşayabilmektedirler. Unutulmamalıdır ki insanları hasta edecek her etken, muhabbet kuşlarını da hasta etmektedir. Dolayısı ile bu uzun yaşamalarına engeldir. Eğer sahip olunan muhabbet kuşunun uzun ömürlü olması isteniyorsa bu gibi etkenlere dikkat etmek gerekir.

muhabbet kuşları kaç yıl yaşarBu etkenlerden bahsedecek olursak, muhabbet kuşunun aşırı soğuk ortamlarda, karşılıklı hava akımının bulunduğu ortamlarda kesinlikle tutulmaması gerekir. Örnek verecek olursak; Ev içerisinde karşılıklı olarak açık olan iki pencerenin arasında bulunan muhabbet kuşunun hastalanarak ölme ihtimali çok yüksektir. Bunun yanı sıra ani ısı değişimlerinden de uzak tutulması gerekir. Sıcak ortamdan soğuk ortama, soğuk ortamdan direkt sıcak ortama geçişler de kuşun hastalanmasına sebebiyet verebilir. Son olarak dikkat edilmesi gereken konu, muhabbet kuşlarının solunum yollarını etkileyecek olan vantilatör,klima, direkt olarak güneş ışığına maruz kalma gibi durumlardan mutlaka uzak tutulmasıdır. Saydığımız etkenler dikkate alıdığında muhabbet kuşları uzun yaşamaktadırlar.

Benzer Yazılar

Arkadaşınla Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>