Panorama 1453 Tarih Müzesi Hakkında Bilgiler

Ülkemizde bulunan her tarihi mekanın, müzenin ayrı bir özelliği ve güzelliği vardır. Panorama 1453 Müzesi de bunlardan bir tanesidir. Bu müzeyi diğerlerinden ayıran bir özellik var ki ; o da sizi kısa süreli bir şoka uğratıyor olması. Çünkü içine girdiğiniz atmosfer size yaşanmış önemli bir dönemi ve olayı hem görsel, hem işitsel olarak birebir yaşatıyor. Çalışmadaki profesyonellik ve estetik sizi öylesine etkiliyor ki birerbir herşeyi yaşıyormuşcasına bir hissiyata kapılıyorsunuz.

Burada verilmek istenen hissiyat ise İstanbul’un fethi esnasında topkapı surları dibinde yaşanan savaşın soğuk yüzü, ve elde edilen başarının bir kesiti. Yaratılan başarılı dekor öğeleri olan toplar, kılıçlar ve diğer silahlara dokunmanız da mümkün. Buradaki en önemli detaylardan biri, kullanılan ses efektleri. Sultan II. Mehmed’in askerlerinin tekbir sesleri, top sesleri ve diğer tüm sesler bir bütün oluşturarak harika bir atmosferin ortaya çıkmasını sağlamış. Kullanılan yalıtım sistemleri de bunun etkisini iyice arttırıyor. İşin görsel kısmı olan resim, zaten müzenin asıl konuşulması gereken kısmı.

panorama 1453 tarih müzesi hakkında bilgilerpanorama 1453 tarih müzesi hakkında bilgiler-2

Panorama 1453 Tarih Müzesi‘nde kullanılan bu resim 38 metrelik çapa sahip yarım küre üzerinde konumlandırılmıştır. Kürenin iç kısmını tamamen saran bu resimin boyutu ise 2350 metrekare. Üç boyutlu objelerin kullandıldığı (kılıç,top,diğer silahlar) alan ise resim ile ziyaretçi platformunun arasında bulunuyor ve boyutu 650 metrekare. Yani toplamda 3000 metrekarelik bir alanda hizmet veren müze ziyarete gelen kişileri her açıdan içine almaktadır.

Müzenin panaromik resminin tamamlanması tam 3 sene sürmüştür. Sekiz sanatçının yoğun çalışmalarına rağmen 2005 yılından 2008 yılına kadar süren bu çalışmanın içeriğinde çizilmiş olan 10.000 figür bulunmaktadır. Bu da çalışmanın detayını ve neden bu kadar uzun sürdüğüne yeterli bir cevap olabilir. Tabii ki buradaki en önemli detay resmin 3 boyutlu oluşu, kesitlerin algılanamaması sayesinde algılanan gerçek mekan hissiyatı. Gitmeyen herkesin mutlaja gidip ziyaret etmesini önereceğimiz bu mekan 31 Ocak 2009 Tarihinde açılmıştır.

Panorama 1453 Tarih Müzesi Ücretleri Ne Kadar ?

Tam bilet ücreti:   5 TL

• Öğrenci, Öğretmen, Askeri Personel giriş ücreti: 3 TL

• Yabancı uyruklu ziyaretçi giriş ücreti: 10 TL

• Ödeme Şekli: Nakit ve TL geçerlidir.

Panorama 1453 Tarih Müzesine Nasıl Gidilir?

Şayet metrobüs kullanırsanız Topkapı durağında indiğinizde sol tarafta gözükmektedir. Açık adresi ise:

Adres :

Topkapı Kültür Parkı Merkez Efendi Mahallesi

Topkapı – Zeytinburnu/İstanbul

Telefon : 0 (212) 415 14 53 pbx Fax :  0 (212) 664 19 64

 

Panorama 1453 Tarih Müzesi çalışma saatleri ise 08.30-17.30 olarak belirlenmiştir.

 

Benzer Yazılar

Arkadaşınla Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>