Pratik Tırnak Süsleme Sanatı Nedir Nasıl Yapılır?

Kızların özellikle yaz aylarında vazgeçilmezi olan tırnak süsleme sanatından bahsedeceğiz. En çok Amerika’da ve Japonya’da görülen bu akım kısa zaman içerisinde ülkemizde de rağbet gördü. Bu rağbeti takiben çeşitli tırnak süsleme ürünleri ve yan malzemeleri de sıklıkla karşımıza çıkar oldu.

Tırnak süslemede kullanılan başlıca malzemeler:

Tırnak kalemleri, Tırnak noktalama kalemleri, Tırnak damgalama setleri, Oje fırçaları, alkol, Gazete, geçici dövme, plastik taşar, stickerlar, nail rocklar, fimo objeleri, takma tırnaklar, tırnak jelleri, holografik ojeler, simli ojeler, tırnak bantları, su olarak sıralanabilir.

tırnak süslemede öncelikle ihtiyacınız olan yaratıcılık ve sabır. Eğer bu ikisi yoksa ve tırnaklarınızı süsleme istiyorsanız bu durumda yaratıcı ve sabırlı birini bulsanız iyi olur :) Bir kez bunlara sahipseniz o zaman işiniz çok kolay. En büyük problem ise bir ele yapılan desenin daha düzgün diğerindekinin daha hatalı olmasıdır. Bunu engellemek için daha düz çizgilerle desenler yapabilirsiniz. Kullanmadığınız eliniz ile dairesel hareketler yapmak herzaman düz çizgiler yapmaktan daha zordur. Kullandığınız ojelerin kıvamının da çok önemi vardır. Yoğun ojeler ile ince çizgiler yapmakta zorlanabilirsiniz ve bu tarz ojeler hataya daha çok elverişlidir. Ojeleriniz katılaşmaya başladıysa kesinlikle aseton kullanmayın. Aseton yerine kozmetikçilerde bulabileceğiniz oje seyrelticileri kullanmaya özen gösterin.

 

Şimdi size tırnak süslemede kullanılan bir kaç yöntemden bahsedeceğiz.

French manicure sytle tırnak süsleme

Bu yöntem için çeşitli renki ojelere belki biraz da banta ihtiyacınız olacak. Klasik french manicure bildiğiniz gibi beyaz ojenin tırnağın uzun kısmına uygulanmasıyla yapılır. Bu sadce görünümden daha canlı bir görünüme geçmek çok kolay. Tırnağınızı örneğin açık pembeye boyayın. Uzun kısmına da açık mavi ile bir şerit çekin üzerine de bir kat şeffaf oje uygulayın tüm tırnaklarınız bittiğinde farklı sade ve süslü tırnaklarınız olacak.

Damgalama tekniği ile tırnak süsleme

Bu yöntem için tırnak damgalama seti, pamuklu çubuk ve asetona ihtiyacınız olacak. Tırnağınızı her zaman olduğu gibi sevdiğiniz bir taban rengine boyayın oje iyicene kuruduktan sonra damgalama seti ile beğendiğiniz deseni tırnağınıza uygulayın bu şekilde elinize yapamayacağınız kadar ayrıntılı desenleri tırnaklarınıza uygulamış olacaksınız. Bu uygulamadaki püf nokta ise tırnak damgalama için kullandığını ojenin kıvamının ve renginin yoğun olması aksi taktirde silik ve zevksiz bir görünüm ortaya çıkar. Biten deseni farklı materyallerle süsleyedebilirsiniz.

Gazete baskı Yöntemi

Bu yöntem için ihtiyacınız olan bir miktar alkol (kolonya gibi) ve gazete. Tırnakarınız sevdiğiniz bir taban rengine boyayın bu yöntem için hardal rengi, sarı kahve rengi, krem rengi gibi renkler daha hoş duracaktır. Daha sonra küçük küçük kestiğiniz gazeteleri alkol içerisine batırın ve ojesi kurumuş tırnaklarınıza uygulayın. Alkol uçtuktan sonra yavaşça kağıtları çıkartıp üzerinde kalan kağıt parçacıklarını gene alkol yardımı ile fazla bastırmadan ovalayarak çıkartın ve son olarak şeffaf oje sürerek tamamlayın.

Tırnak Süsleme Örnekleri için aşağıda ki facebook sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

http://www.facebook.com/tirnaksuslemesanati

Süslü tırnaklar :)

 

 

Benzer Yazılar

Arkadaşınla Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>