Tazmin Bedeli ( Sorumluluk Bedeli ) Nedir?

Bir kıymetli evrak olan ÇEK‘ler ticaret hayatında en çok kullanılan ödeme şekillerinden biridir. Ama her zaman ödeme işlevini göremeyebilir. Bu durumda çek için Karşılıksız denir ve arkası yazdırılır. Eğer çek tutarı hesapta yoksa ve keşide tarihi gelmiş ise dilediğiniz taktirde o çeki yazdırabilirsiniz. Bankanın çeki yazmamak gibi bir hakkı yoktur. Ancak zaman zaman bazı sebeplerden ötürü çekler tam günlerde müsait olamayabiliyor bu durumlarda 10 günlük yazdırma süresini beklemekte fayda vardır.

Tazmin bedeli bankanın çeki elinde bulunduran kişiye yaprak başına ödemekle yükümlü olduğu tutardır. Buna aynı zamanda sorumluluk bedeli de denmektedir. Sürekli değişen bir rakamdır bu şuan son hali ile 1.000 TL’dir yaprak başına. Dilerseniz çeki yazdırırken yada çek yazıldıktan sonra belirli bir zaman süresi içinde ki buda son haliyle çekin basım tarihinden itibaren 5 yıllık bir süreyi kapsıyor. (Unutulmaması gereken önemli bir nokta : bu tarihler , süreler ve tutarlar sürekli değişmektedir kontrol etmekte fayda var ) bankadan ödemekle yükümlü olduğu bu tutarı talep edebilirsiniz. Bu rakam sizin alacaklınızın hesabında para olmasa bile bankanın kendi cebinden ödediği bir paradır. Ve sadece 1 kere ödenir. Çekin tazmin tutarını aldıktan sonrada asıl borçularınıza çek tutarını talep etmeye devam edebilirsiniz.

 

Benzer Yazılar

Arkadaşınla Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>