Teminat Mektubu Nedir Nasıl Alınır?

Teminat mektubu bir banka tarafından ülke içinde veya dışında ki bir kurum kuruluşlar adına bir malın hizmetin yada bir işin yapılması hususunda verilen garanti belgesidir. Banka vermiş olduğu Teminat mektubu ile söz konusu işin belirtilen şartlarda ve sürede yerine getirilmediği taktirde yine belirtilen tutarda ki rakamı koşulsuz şartsız ödeme sözü verir. Teminat Mektubu örneğini solda ki resimden görebilirsiniz.

Teminat mektubu Nedir?

Teminat Mektuplarının 4 farklı çeşiti vardır.

Geçici , avans , kesin ve serbest şeklinde. Bu mektup türleri türk parasından verilebileceği gibi dolar ve dolara endeksli bir şekilde de verilebilir. Aynı zamanda istenirse süreli veya süresiz olarakda tanzim edilebilir.

Teminat Mektubu nasıl Alınır

Teminat mektubu alabilmek için öncelikle müşterisi olduğunuz bankada talep ettiğiniz teminat mektubunu kapsayacak bir limitiniz olması gerekmektedir. Limit şartlarına uygun olarak bankada teminat mektubunu talep edersiniz karşılıklı komisyon da anlaşarak ilgili mektubunuzu alırsınız. Teminat mektubu genellikle ihalelerde ihaleyi alacak olan kurumun ihaleyi aldığı taktirde işi yapıp yapamayacığını taahüt eden bir belge niteliğindedir. İhale tutarının %3 yada %6′sı gibi rakamlar ile alınan bu mektuplar ile ihaleyi açan kurum kendini koruma altına alır.

 

Benzer Yazılar

Arkadaşınla Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>